menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which of these is a unit rate? A $3 for 3 hotdogs B $5 for a case of soda C $8 for 6 cupcakes D $16 for 2 movie tickets
asked
Jul 27, 2019
196k
views
0
votes
Which of these is a unit rate?
A $3 for 3 hotdogs
B $5 for a case of soda
C $8 for 6 cupcakes
D $16 for 2 movie tickets
Mathematics
high-school
Abhilashv
asked
by
Abhilashv
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
$5 for a case of soda
Dasfex
answered
Jul 31, 2019
by
Dasfex
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 11, 2024
153k
views
You are buying food for a party for a birthday party. You purchased 7 packs of hotdogs and 4 trays of cupcakes for $60. After you buy the supplies, more people RSVP, so you need to buy an additional 2
KanUXD
asked
Sep 11, 2024
by
KanUXD
8.5k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
153k
views
asked
Oct 26, 2023
104k
views
You are buying food for a birthday party. You purchase 7 packs of hotdogs and 4 trays of cupcakes for$60. After you buy the supplies, more people RSVP, so you need to buy an additional 2 trays of cupcakesand
Daniel Kenney
asked
Oct 26, 2023
by
Daniel Kenney
8.3k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
104k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org