menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
asked
Apr 14, 2019
151k
views
1
vote
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?
Mathematics
middle-school
Jirico
asked
by
Jirico
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
I believe the answer is $2 per bag
Ezwrighter
answered
Apr 14, 2019
by
Ezwrighter
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
250/500=0.5
You'd divide the cost by how much you bought to get the amount of just one. The bags cost $0.50 per bag
Lecardo
answered
Apr 18, 2019
by
Lecardo
7.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.5m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org