151k views
1 vote
Mrs. Epps buys 500 bags of balloons for the high school prom for $250. What is the cost per bag?

User Jirico
by
7.3k points

2 Answers

4 votes
I believe the answer is $2 per bag
User Ezwrighter
by
8.4k points
2 votes
250/500=0.5
You'd divide the cost by how much you bought to get the amount of just one. The bags cost $0.50 per bag
User Lecardo
by
7.3k points