187k views
3 votes
A car travels at an average speed of 64 miles per hour. How long does it take to travel 288 miles?

User Pissall
by
7.7k points

2 Answers

3 votes
288/64=4.5
So 4 hours and 30 minutes. I hope this helps, if you have any more questions
just ask :)
User Faya
by
6.9k points
5 votes

Answer: It will take 4.5 hour or 4 hours 30 minutes to travel 288 miles.

Explanation:

Given : A car travels at an average speed of 64 miles per hour.

i.e. Speed of car = 64 miles per hour.

To find : The Time taken to traveled 288 miles.

Formula :
\text{Time}=\frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

Put the given values "Speed = 64 " and "Distance =288" i the above formula , we get


\text{Time}=(288)/(64)=4.5

or = 4 hours 30 minutes [1 hour = 60 minutes and so 0.5 hour= 30 minutes]

Therefore , it will take 4.5 hour to travel 288 miles.

User Nirav Alagiya
by
7.6k points