3.0k views
4 votes
Bars of soap come in packages of 6 and packages of 20. the 6-bar pack costs $7.86, and the 20-bar pack costs $25. which is the better deal? what is the price per bar of the better deal?

1 Answer

2 votes
6 Pack Price:
divide total price by number of bars in the pack

=$7.86 ÷ 6 bars
=$1.31 per bar


20 Pack Price:

=$25 ÷ 20 bars
=$1.25 per bar


ANSWER: The 20 pack is a better deal with a lower price per bar. The 20 pack is $1.25 per bar. The 6 pack is $1.31 per bar.

Hope this helps! :)
User Engels
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories