148k views
5 votes
A mixture of 40 pounds of nuts costs $1.30 per pound and consists of peanuts worth $1.20 per pound and cashews worth $1.70 per pound. How many pounds of peanuts and how many pounds of cashews were used to make the mixture? Use p to represent the pounds of peanuts.

Write an equation that could be used to solve the problem.

1 Answer

6 votes
$1.30+$1.20+1.70 divided by 40lbs
User Cash
by
5.7k points