A mixture of 40 pounds of nuts costs $1.30 per pound and consists of peanuts worth $1.20 per pound and cashews worth $1.70 per pound. How many pounds of peanuts and how many pounds of cashews were used to make the mixture? Use p to represent the pounds of peanuts.
Write an equation that could be used to solve the problem.