169k views
5 votes
The original price of a ski jacket was $250. It was on sale at a 25% discount. Arianna had a coupon for an additional 10% off the sale price. What price did Arianna pay for the ski jacket?

User Alexei T
by
7.5k points

2 Answers

5 votes
Original Price = $250

Discount = 25% of $250 = 0.25 x 250 = $62.50

Price after discount = $250 - $62.50 = $187.50

Addition discount = 10% of $187.50 = 0.1 x 187.5 = $18.75

Price after additional discount = $187.50 - $18.75 = $168.75

Answer: $168.75
User Viktike
by
7.2k points
4 votes

Answer:

$168.75

Explanation:

The original price of ski jacket = $250

It was on sale at a discount = 25%

The price after discount = 250 - (25% of 250)

= 250 - (0.25 × 250)

= 250 - 62.50

= $187.50

Arianna had coupon for an additional 10% off the sale price.

Arianna pay for the ski jacket = 187.5 - (10% × 187.50)

= 187.5 - (0.1 × 187.50)

= 187.5 - 18.75

= $168.75

Arianna paid $168.75 for the ski jacket.

User Victor Behar
by
6.5k points