192k views
2 votes
Which is the better deal to buy peaches at the farmers market? $2.19 for 1 1/4 lb of peaches or .88 for 1/2 lb

User Vyakhir
by
8.4k points

1 Answer

4 votes
The better deal is 1 1/4lbs for $2.19 because when you find how much each would cost for 1 peach, the 1 1/4 comes out as 1.752 while the other comes out as 1.76 which is more expensive

Solution - Peaches for $2.19
User Michael Morrison
by
8.4k points

No related questions found