182k views
0 votes
Autumn drives 825 miles to Florida. The trip takes her 17 hours. She uses 38 gallons of gas on the trip, which cost her $125. Find her speed. Find her gas mileage. Find the unit price she paid for gas.

User M Afham
by
8.9k points

1 Answer

4 votes

speed \: equals \: distance / time
speed equals 825 divided by 17
speed equals to 48.5miles per hour

gas mileage equals to 825/38
gas mileage equals to 21.7


125/38 equals to 3.3 unit price
User Luca Ritossa
by
7.1k points