menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Autumn drives 825 miles to Florida. The trip takes her 17 hours. She uses 38 gallons of gas on the trip, which cost her $125. Find her speed. Find her gas mileage. Find the unit price she paid for gas.
asked
May 6, 2019
182k
views
0
votes
Autumn drives 825 miles to Florida. The trip takes her 17 hours. She uses 38 gallons of gas on the trip, which cost her $125. Find her speed. Find her gas mileage. Find the unit price she paid for gas.
Mathematics
college
M Afham
asked
by
M Afham
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
speed equals 825 divided by 17
speed equals to 48.5miles per hour
gas mileage equals to 825/38
gas mileage equals to 21.7
125/38 equals to 3.3 unit price
Luca Ritossa
answered
May 11, 2019
by
Luca Ritossa
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 17, 2019
166k
views
Autumn drives 825 miles to Florida. The trip takes her 17 hours. She uses 38 gallons of gas on the trip, which cost her $125. Find her speed. Find her has mileage. Find the unit price she paid for gas.
Mahomedalid
asked
Apr 17, 2019
by
Mahomedalid
8.7k
points
History
college
1
answer
0
votes
166k
views
asked
Oct 19, 2017
222k
views
Micheala drives 825 miles to Cali the trip takes her 17 hours she uses 38 gallons of gas on the trip which costs her $125 find her speed find her gas mileage find the unit price she paid for gas
Ramtam
asked
Oct 19, 2017
by
Ramtam
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
222k
views
asked
Mar 26, 2020
230k
views
Pira drives 825 miles to California. The trip takes him 17 hours. He uses 38 gallons of gas on the trip, which cost him $125. Find his speed. Find his gas mileage. Find the unit price he paid for gas.
Pawan Rao
asked
Mar 26, 2020
by
Pawan Rao
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
230k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org