39.5k views
0 votes
The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies was 4 dollars and 62 cents. What is the price of one kg of cookies if it is 1 dollar and 40 cents cheaper than 1 kg of candy?

User Dferenc
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The price of one kg of cookies is $1.8.

Explanation:

Given : The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies was 4 dollars and 62 cents.

To find : What is the price of one kg of cookies if it is 1 dollar and 40 cents cheaper than 1 kg of candy?

Solution :

Let x be the price of the kilogram of candy and

y be the price of kilogram of cookies.

The price of 600 grams of candy and 1.5 kg of cookies was 4 dollars and 62 cents.

600 grams = 0.6 kg

4 dollars and 62 cents = 4.62 dollars

The equation form is


0.6x + 1.5y = 4.62 .....(1)

The price of one kg of cookies if it is 1 dollar and 40 cents cheaper than 1 kg of candy

So,
y = x-1.40 ......(2)

Solving equation (1) and (2),

Substitute y from (2) into (1)


0.6x + 1.5(x-1.40) = 4.62


0.6x + 1.5x-2.1 = 4.62


2.1x=6.722


x=(6.722)/(2.1)


x=3.2

Substitute in (2),


y = x-1.40


y = 3.2-1.40


y = 1.8

Therefore, The price of one kg of candy is $3.2 and the price of one kg of cookies is $1.8.

User Lexis Hanson
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.