125k views
1 vote
What is the mass of water required to prepare 250.0 g of 10.0% copper(ii) sulfate solution?

User Lidashuang
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

mass of water is 225g

Step-by-step explanation:

What is the mass of water required to prepare 250.0 g of 10.0% copper(ii) sulfate solution?

Note:mass is the quantity of water in a body.

The question is asking us to look for the amount of water in the solution that contains 10% of copper (ii) sulphate vi by mass

percentage concentration by mass=mass of solute/mass of solution*100%

c%=
(mass of solute)/(mass of solution) *100%

aslo

mass of solution=mass of solute+mass of solvent

the solvent in this case is water

the solute is copper (ii) tetraoxosulphate (vi)

10%=mass of solute/250*100%

mass of solute=25g


mass _(solution) =mass_(solute)+ mass_(solvent) \\

250g=25g+mass of solvent

mass of solvent=250-25

mass of solvent=225g

mass of water is 225g

User Will Lanni
by
6.4k points
1 vote
Answer is: mass of water needed for preparation of copper(II) sulfate solution is 225 grams.
mr(CuSO₄) = 250.0 g.
ω(CuSO₄) = 10.0% ÷ 100% = 0.1.
m(CuSO₄) = mr(CuSO₄) · ω(CuSO₄).
m(CuSO₄) = 250 g · 0.1.
m(CuSO₄) = 25 g.
m(H₂O) = mr(CuSO₄) - m(CuSO₄).
m(H₂O) = 250 g - 25 g.
m(H₂O) = 225 g.
User Yogi Ghorecha
by
6.9k points