menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
You make $1 per quart picking strawberries. Do the ordered pairs (number of quarts, earnings) represent a function? Explain your reasoning.?
asked
Jun 16, 2019
208k
views
1
vote
You make $1 per quart picking strawberries. Do the ordered pairs (number of quarts, earnings) represent a function? Explain your reasoning.?
Mathematics
college
Axkibe
asked
by
Axkibe
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
Yes, it’s a función because each quart (x) has only one earning (y)!
Ahmet DAL
answered
Jun 20, 2019
by
Ahmet DAL
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 17, 2017
68.2k
views
$20.90 on 9.5 quarts of strawberries what would be the price for each quart of strawberries
JLZenor
asked
Jun 17, 2017
by
JLZenor
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
68.2k
views
asked
Sep 7, 2017
63.6k
views
one quart of strawberries weights about 2 pounds . About how many quarts of strawberries would weighs 1\4
Matteo Pagliazzi
asked
Sep 7, 2017
by
Matteo Pagliazzi
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
63.6k
views
asked
Nov 27, 2018
117k
views
Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
Matt Pavlovich
asked
Nov 27, 2018
by
Matt Pavlovich
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
117k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org