Answer:Kinetic energy at 0.500 m is 2.9106 Joules.
Step-by-step explanation:
Mass of the stuffed toy = 0.900 kg
Height at which toy is sitting = 0.830 m
Potential energy at this point will be maximum and kinetic energy will be minimum.
P.E=
But the mechanical energy will remain conserve throughout the system.At 0.830 m the mechanical energy will be
M.E= P.E+K.E = 7.3206 J + 0 J=7.3206 J
Potential energy at 0.500 m

Mechanical energy at this point will remain the same as that of the 0.830 m.
M.E= P.E'+K.E'=7.3206 J=4.41 J+ K.E'
K.E'=2.9106 J
Kinetic energy at 0.500 m is 2.9106 Joules.