14.1k views
1 vote
At a grocery store blueberries come package an 8 ounce containers for $2.80 at a farmers market blueberries cost $4.20 for 14 ounces there are 16 ounces in 1 pound which statement accurately compares the cost of blueberries

User X Zheng
by
8.6k points

1 Answer

0 votes
This questions has a list of answer choices.

This is the list of answer choices:

A.) Blueberries are $0.23 per pound more expensive at the farmer’s market.
B.) Blueberries are $0.50 per pound less expensive at the farmer’s market.
C.) Blueberries are $0.80 per pound less expensive at the farmer’s market.
D.) Blueberries are $1.40 per pound more expensive at the farmer’s market.

The answer is: option C.) Blueberries are $0.80 per pound less expensive at the farmer’s market.

Step-by-step explanation:

All the choices are compare the cost of 1 pound of bluberries at both market places.

So, find the cost per pound at each place:

1)
grocery store

cost = $ 2.80 / 8 ounce × 16 ounce / pound = $ 5.6 / pound

2) farmers market

cost = $4.20 / 14 ounces × 16 ounce / pound = $ 4.8 / pound

3) Calculate the difference per pound:

$ 5.6 / pound - $ 4.8 / pound = $ 0.8 / pound.

So, the cost of the blueberries at grocery store is $ 0.8 / pound greater than the cost of the blueberries at the farmer's market, which is equivalent to that the cost at the farmer's market is $ 0.8/pound less than the cost at the grocery store. And that is what option C) states.

User Jezabel
by
7.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories