226k views
7 votes
Victory Corporation sold 400 shares of treasury stock for $45 per share. The cost for the shares was $35. The entry to record the sale will include a

User Losiowaty
by
6.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:The entry to record the sale will include a Credit toPaid in Capital from treasury stock at $4,000.

Step-by-step explanation:

Journal entry to record sale of shares

Accounts and explanation Debit Credit

Cash $18,000

Treasury stock $14,000

Paid in Capital from Treasury STOCK $4,000

Calculation

CASH = Number of shares x Price per share

= 400 x $45=$18,000

Treasury stock = Number of shares x Price per share

= 400 x $35=$14,000

Paid In Capital = Cash - Treasury stock= $18,000- $14,000= $4000

User Ammar Khan
by
7.6k points