99.4k views
0 votes
The table shows how much a store charges for certain numbers of pencils.

Based on the table, which equation could be used to calculate the cost, c, of any number of pencils, p?


A. c = 0.18p

B. c = 0.72p

C. c = 0.09p

D. c = 0.54p

The table shows how much a store charges for certain numbers of pencils. Based on-example-1
User Sorenbs
by
7.5k points

1 Answer

7 votes

Answer:

0.18p

Explanation:

P = Pencils

$0.72/ 4 pencils = $0.18

Thus, 0.18 x pencils (aka 0.18p) will always help you calculate the cost

User Taya
by
7.5k points