144k views
3 votes
Pencils sell for 1.98 per dozen a teacher bought 288 pencils for his math classes. How much did the pencils cost?

User Pyderman
by
7.9k points

2 Answers

3 votes
$37.62. there are 19 dozen in 228, so 19 * 12= 37.62
User Stijn Maller
by
7.7k points
5 votes
$47.52 - hope I could help
User Hazim
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories