To find the unit price of each bag, divide each cost by the weight to find the cost of shrimp per pound.
For the 2.12 pound bag: 14.75 / 2.12 = $6.96 (rounded to the nearest cent)
For the 3.77 pound bag: 24.99 / 3.77 = $6.63 (rounded to the nearest cent)
You can tell that buying the 3.77 pound bag is better based on the unit price because of 6.63 < 6.96.