135k views
2 votes
Which cereal costs the most per ounce? A $5.04 for 14 ounces B $3.92 for 8 ounces C $4.92 for 12 ounces D $4.25 for 10 ounces

User Ayush Garg
by
4.8k points

2 Answers

7 votes
Ok lets do the math.

A. $5.04 ÷ 14 = 0.36 per ounce

B. $3.92 ÷ 8 = 0.49 per ounce

C. $4.92
÷ 12 = 0.3575 per ounce,$0.36 rounded

D. $4.25
÷ 10 = 0.425 per ounce, $0.43 rounded

The answer would be B $0.49 per ounce.

Hope this helps!
User Doshea
by
5.8k points
4 votes

Answer:

The correct answer is option B $3.92 for 8 ounces.

Explanation:

In order to make this exercise we must better understand the information we have.

If X amount of ounces cost a certain amount of money, to know its price per unit, we simply have to divide that total of money by the amount of ounces, which will give us the price of a single ounce.

So:

A) $ 5.04: 14 = 0.36

B) $ 3.92: 8 = 0.49

C) $ 4.92: 12 = 0.41

D) $ 4.25: 10 = 0.425

In this way we can see that the cereal that costs more per ounce is that of option B.

User Musakkhir Sayyed
by
5.3k points