188k views
0 votes
If a binomial event has a probability of success of 0.4, how many successes would you expect out of 6000 trials?

2 Answers

7 votes
You should expect about 2400 successes because as a percent .4=40%
User Waqas Sultan
by
7.8k points
3 votes

Answer:

Total number of successes = 2400

Explanation:

Probability of success of an event is given to be 0.4

⇒ p = 0.4

Also, Probability of failure = 1 - p

⇒ q = 1 - 0.4

⇒ q = 0.6

Also, Total number of trials = 6000

⇒ n = 6000

We need to find the total number of successes

So, Total number of successes = n × p

⇒ Total number of successes = 6000 × 0.4

⇒ Total number of successes = 2400

User Bdavidxyz
by
7.5k points