89.2k views
3 votes
The depth of a swimming pool is 8.5 meters. what is half of the depth in millimeters

2 Answers

4 votes
half of 8.5 is 4.25

4.25*100=4250
User Jedi Master Spooky
by
8.0k points
5 votes

Given that depth of a swimming pool is = 8.5 meters

Now question says to find the half of depth in milimeters.

"half" basically means divide the given number by 2.


before doing that let's convert 8.5 meters into milimeters because final answer is requested in milimeters

we know that 1 meter = 1000 milimeters

So 8.5 meters = 8.5* 1000 = 8500 milimeters


Now we can divide 8500 by 2 find the required answer.

8500/2 = 4250


Hence final answer is 4250 meters.

User Prasad D
by
6.4k points