53.0k views
5 votes
Joan buys cans of beans in bulk. She buys 3 cases of beans for a total of $23.15. Each case contains 6 cans of beans

1 Answer

3 votes
3 cases = $23.15
1 case = $23.15 ÷ 3 = $7.72

6 cans = $7.72
1 can = $7.72 ÷ 6 = $1.29

Answer: One can costs $1.29
User Dimitri
by
8.0k points