menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At a local grocery 26 ounces of sport drink cost $1.30. What is the price per ounce
asked
Dec 7, 2019
201k
views
2
votes
At a local grocery 26 ounces of sport drink cost $1.30. What is the price per ounce
Mathematics
middle-school
BCDeWitt
asked
by
BCDeWitt
6.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
26/1.3= the price per ounce=20 cents per ounce
Spgodara
answered
Dec 8, 2019
by
Spgodara
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
0
votes
i got my answer by, 26/1.30=20 but obviously if 26 ounces is $1.30 it's not going to be in $$$$$ so your answer is 20 cents
Syrtis Major
answered
Dec 11, 2019
by
Syrtis Major
6.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org