201k views
2 votes
At a local grocery 26 ounces of sport drink cost $1.30. What is the price per ounce

User BCDeWitt
by
6.1k points

2 Answers

4 votes
26/1.3= the price per ounce=20 cents per ounce
User Spgodara
by
6.1k points
0 votes
i got my answer by, 26/1.30=20 but obviously if 26 ounces is $1.30 it's not going to be in $$$$$ so your answer is 20 cents
User Syrtis Major
by
6.0k points