96.6k views
25 votes
A pair of students standard a sodium hydroxide solution using KHP and obtain the following concentrations: 0.1028 M, 0.1031 M, 0.1200 M, 0.1030 M and 0.1026 M. The students suspect that 0.1200 M is an outlier. Is 0.1200 M an outlier and what is the average concentration of the sodium hydroxide solution

1 Answer

7 votes

Answer:

0.1200M is an outlier.

Average = 0.1063M

Step-by-step explanation:

An outlier is defined as a value that is atypical based on the other observations.

We can define an outlier as a value that is out of the average ± Standard desviation.

The average of the values is:

(0.1028 M + 0.1031 M + 0.1200 M + 0.1030 M + 0.1026 M) / 5

Average = 0.1063M

Computing the standard desviation, σ:

σ = 0.0077

The interval of accepted values is between:

0.1063 + 0.0077 = 0.1140M

0.1063 - 0.0077 = 0.0986M

As 0.1200M is out of this intercal, this value is an outlier

The definition of outlier depends of the author and the values you are studying.

User Wakumaku
by
6.7k points