204k views
0 votes
Tina Buys 2 loaves of bread and 6 muffins. Each loaf of bread costs $2.29 and each muffin costs $0.77. Calculate the total cost

2 Answers

3 votes
1 loaf of bread = $2.29
2 loaves of bread = $2.29 x 2 = $4.58

1 muffin = $0.77
6 muffins = $0.77 x 6 = $4.62

Total cost = $4.58 + $4.62 = $9.20

Answer: $9.20
User Andrej Kikelj
by
6.0k points
4 votes
2.29*2= 4.58
0.77*6= 4.62
4.58+4.62= $9.20
User Colin Steel
by
6.3k points