146k views
5 votes
. The first side of a triangle is 3 m shorter than the second side. The third side is 4 times as long as the first side. The perimeter is 27 m. Find the length of each side.

1 Answer

2 votes
1st side = s
2nd side = s +3
3rd side = 4s

s + s + 3 + 4s = 27
6s = 24
first side = 4
second side = 7
third side = 16


User Danilo Tommasina
by
7.1k points