24.3k views
0 votes
What is the angle of refraction when a ray of light passes from ethanol to air if the incident angle is 34? The refractive index of ethanol is 1.36 and of air is 1.00

User Lucas Jota
by
8.0k points

1 Answer

3 votes
From Snell's Law;
n₁sinθ₁ =n₂sinθ₂
Therefore; since the ray is travelling from ethanol to air, then n1 = 1.36 and
θ1 = 34, while n2= 1.00
(1.36) sin 34 = (1.00) sin θ₂
sin θ₂ = 0.7605
θ₂ = 49.50
≈ 49 °
The angle of refraction is therefore 49 degrees
User Murtaza Mandvi
by
7.1k points