151k views
1 vote
Can anyone help me please and explain this: Write "60 pounds for $6.60" as a unit rate per ounce to the nearest tenth. 1 pound= 16 ounces

A: 1 lb/176 cents
B: 3 lb/ 33 cents
C: 1 lb/ 3.8 cents
D: 1 lb/ 0.7 cents

User NikzJon
by
8.2k points

1 Answer

1 vote
If the rate is 60 pounds for $6.60 and we need to convert it to a unit rate per ounce, you will think of it as $6.60 for 60 pounds instead.

Divide to get a unit rate per pound.

$0.11 per pound

To convert this to an amount per ounce Change the rate to say $0.11 per 16 ounces(this means the same).

Divide 0.11 by 16 to get 0.006875 or $0.007 or 0.7 cents per ounce. Choice D but it should say per ounce, not per pound.
User Hossein Noroozpour
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories