To find this answer you will write the rate given as a unit rate per pound. Divide the get this.
$6.60/60 pounds = $0.11/ 1 lb.
This is the same as $0.11 per 16 ounces. Divide again to get a unit rate per ounce.
$0.11/16 = $0.006875 or $0.007 or 0.7 cents per ounce
Choice D is correct, but it should say per ounce not per pound.