128k views
2 votes
Andrew goes to the shop to buy some apples and bananas.

He goes to purchase 5 apples and 4 bananas, and the total comes to $ 5.70.

Unfortunality, he doesn’t have enough money, so he puts back 1 apple and 2

bananas.

The new total is $ 3.60. What is the cost of 1 apple and the cost of 1 banana?

b. Andrea’s budget is $6. If she buys equal number of apples and bananas, then

what is the maximum number of apples and bananas, she can buy?

User Bhavs
by
7.9k points

1 Answer

10 votes

Answer:

a. The price of an apple is $0.5 and that of a banana is $0.8

b. 4

Explanation:

Form simultaneous equations from the information.

For 5 apples and 4 bananas, and the total comes to $ 5.70 this can be;

5 a + 4 b = $5.70----------i

After he puts back 1 apple and 2 bananas, the equation will be;

4 a + 2 b = $3.60 -------------ii

Solve the two equations simultaneously as;

{5 a + 4 b = 5.70 }4 ---------making the a terms equal to eliminate them

{4 a + 2 b = 3.60}5

20 a + 16 b = 22.80 -------subtract the b terms

20 a + 10b = 18.00

6 b = 4.80

b= 4.80/ 6

b=$ 0.8

Using equation i :

5a + 4b =$5.70

5a + 4*0.8 = 5.70

5a + 3.2 = 5.70

5a = 2.5

a = 2.5 / 5

a=$0.5

The price of an apple is $0.5 and that of a banana is $0.8

b.

Let the number of apples be ------x

Let the number of bananas be-----x

This is because the target is equal numbers;

Form an equation for total cost as;

0.5 x + 0.8 x = $6

1.3 x = 6

x = 1.3 / 6 = 4.62

Maximum number of bananas to buy = 4

Maximum number of apples to buy = 4

However, he will have $0.8 remaining

User Psar Tak
by
8.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories