150k views
1 vote
If 1/2 gallon of milk cost $1.64 what is the cost per pint

If 1/2 gallon of milk cost $1.64 what is the cost per pint-example-1

1 Answer

4 votes
4 pints in 1/2 a gallon. $1.64 divided by 4 equals 0.41.
$0.41 a pint.
User AMC
by
6.3k points