192k views
5 votes
Which is the better deal?

5 pounds of apples for $4.25 or 8 pounds of apples for $6.56

Why?

User Useraged
by
7.8k points

2 Answers

4 votes
Answer: 8lbs for $6.56

Work for 5lbs for $4.25:
$4.25 divided by 5 to get the price per pound. ($0.85/lb)

Work for 8lbs for $6.56:
$6.56 divided by 8 to get the price per pound. ($0.82/lb)
User Kanishk Dudeja
by
7.8k points
4 votes
What you do is divide $4.25 by 5 and divide 6.56 by 8. The price per apple for the 5 lb. is $0.85, and for the 8 lb. is $0.82. Since $0.82 is less, that is the best deal.
User Yahnoosh
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories