153k views
5 votes
Carmen buys candy that costs $6 per pound. She will spend less than $30 on candy. What are the possible punds she will buy. Use P for the number of punds willCarmen buy. Write your answer as an inequality solved for p.

User Matt Dowle
by
5.7k points

1 Answer

6 votes
Pounds = P
$6 per pound for $30 worth.

P = 30/6
P=5
She can buy 5 pounds.
User Vork
by
6.0k points