27.0k views
2 votes
Suppose that 5 T-shirts cost $55. What is the unit rate?

User Knite
by
7.5k points

1 Answer

7 votes
5 shirts cost $55

1 shirt = x

cost/amount of shirt = cost for each shirt

55/5 = 11

11 = x

1 shirt costs $11

Unit rate: 1 shirt costs $11
hope this helps
User Yirkha
by
7.6k points