27.0k views
2 votes
Suppose that 5 T-shirts cost $55. What is the unit rate?

User Knite
by
8.0k points

1 Answer

7 votes
5 shirts cost $55

1 shirt = x

cost/amount of shirt = cost for each shirt

55/5 = 11

11 = x

1 shirt costs $11

Unit rate: 1 shirt costs $11
hope this helps
User Yirkha
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories