menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If one store sells 12 pens for $9.00 and another sells 10 pens for $7.80, which is the better deal? If you have to buy 120 pens, how much will you save by using the less expensive supplier?
asked
Oct 15, 2019
59.7k
views
4
votes
If one store sells 12 pens for $9.00 and another sells 10 pens for $7.80, which is the better deal? If you have to buy 120 pens, how much will you save by using the less expensive supplier?
Mathematics
college
SacredGeometry
asked
by
SacredGeometry
6.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
for the first one it would be 12 for 9.00 for your 120 pen question you would times until it gets to 120 which is 12 times 10 = 120 then you would do 10 times 9 = 90.00$ then you do the same for 10 for 7.80 10 times 12= 120 then you do 12 times 7.80 = 93.60 so you would save 3.60$ more on 12 for 9.00$ than 10 for 7.80$
Jonnysamps
answered
Oct 15, 2019
by
Jonnysamps
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
The pack of pens that has 12, is you bought 120 pens the total would be $90 but with the other pack it would cost $93.60
hope this helps!
Reid Ballard
answered
Oct 21, 2019
by
Reid Ballard
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is the initial value and what does it represent? $4, the cost per item $4, the cost of the catalog $6, the cost per item $6, the cost of the catalog?
What is distributive property ?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org