59.7k views
4 votes
If one store sells 12 pens for $9.00 and another sells 10 pens for $7.80, which is the better deal? If you have to buy 120 pens, how much will you save by using the less expensive supplier?

2 Answers

4 votes
for the first one it would be 12 for 9.00 for your 120 pen question you would times until it gets to 120 which is 12 times 10 = 120 then you would do 10 times 9 = 90.00$ then you do the same for 10 for 7.80 10 times 12= 120 then you do 12 times 7.80 = 93.60 so you would save 3.60$ more on 12 for 9.00$ than 10 for 7.80$
User Jonnysamps
by
5.8k points
5 votes
The pack of pens that has 12, is you bought 120 pens the total would be $90 but with the other pack it would cost $93.60

hope this helps!
User Reid Ballard
by
6.1k points