122k views
0 votes
HELP PLEASE
Write the inequality that models the number granola bars (12) you need to buy.

User Jayms
by
7.9k points

1 Answer

4 votes
the correct question in the attached figure

Let
x-------------> the number of granola bars
y-------------> the pounds of fruit

we know that

if 12 bars------------> cost $12
1 bars--------------> X
X=12/12---> x=$1
1 bar---------> cost $1

if 9 pounds of fruit----------> cost $36
1 pound-------------------> X
X=36/9--------> x=$4
1 pound -------> cost $4

expression for the total cost=(1)*x+(4)*y----------> x+4y
x=12
y=9
then
the total cost=12+4*9----- $48

an inequality that compares
the total cost with the amount you have to spend is
x+4y<=48

using a graph tool see the attached figure

the inequality that models the number of granola bars you need to buy is

x<=12 the solution for the number of granola bars is the interval [0,12]
HELP PLEASE Write the inequality that models the number granola bars (12) you need-example-1
HELP PLEASE Write the inequality that models the number granola bars (12) you need-example-2
User Pelle Nilsson
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories