menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sarah bought a 20 ounce jar of strawberry jam for 4 dollars. What is the unit price
asked
Mar 13, 2019
134k
views
4
votes
Sarah bought a 20 ounce jar of strawberry jam for 4 dollars. What is the unit price
Mathematics
college
Chirayu Chamoli
asked
by
Chirayu Chamoli
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
it costs $0.20 per ounce
Toby Liu
answered
Mar 20, 2019
by
Toby Liu
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 19, 2019
173k
views
Sarah bought a 16 ounce jar of strawberry jam for $3.20. What is the unit price
JnRouvignac
asked
May 19, 2019
by
JnRouvignac
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
173k
views
asked
Aug 11, 2018
214k
views
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $ 3.20. what is the unit price? Could anyone help me with this problem plz
Ariel Magbanua
asked
Aug 11, 2018
by
Ariel Magbanua
6.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
214k
views
asked
Sep 28, 2019
180k
views
Customers at Fair Weather Farmer's Market love to sample Ava's homemade strawberry jam. A jar of jam contains 12 ounces, and the sample size is 1 2 of an ounce. How many people can sample from one jar?
ChuanRocks
asked
Sep 28, 2019
by
ChuanRocks
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
180k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity