94.5k views
4 votes
A 52.0 mL volume of 0.25 M HBr is titrated with 0.50 M KOH. Calculate the pH after addition of 26.0 mL of KOH at 25 ∘C.

User Kaediil
by
7.1k points

1 Answer

3 votes
the balanced equation for the above reaction is
HBr + KOH ---> KBr + H₂O
stoichiometry of HBr to KOH is 1:1
HBr is a strong acid and KOH is a strong base and they both completely dissociate.
The number of HBr moles present - 0.25 M / 1000 mL/L x 52.0 mL = 0.013 mol
The number of KOH moles added - 0.50 M / 1000 mL/L x 26.0 mL = 0.013 mol
the number of H⁺ ions = number of OH⁻ ions
therefore complete neutralisation occurs.
Therefore solution is neutral. At 25 °C, when the solution is neutral, pH = 7.
Then pH of solution is 7
User Jiahao
by
7.0k points