192k views
2 votes
It cost $1.25 for a quarter pound of birdseed. what is the unit rate and what does it represent?

User Shadyabhi
by
8.8k points

2 Answers

1 vote
Hi there!

To find the unit rate, we need to find the amount of money per pound of birdseed.

Since 1.25 dollars is 1/4 a pound of birdseed, we can say that

1.25 × 4 = the cost per pound of birdseed.

1.25 × 4 = 5

So, the answer is 5/1.
This unit rate represents the cost per pyjamas of birdseed.

Hope this helps!
User Rioualen
by
7.4k points
4 votes
The unit rate would be 1.25 x 4 which is 5 dollars. It represents how much you pay for ONE pound of birdseed because 4, $1.25 servings of a quarter pound is one pound.

Hope this helps!
User Qid
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories