101k views
4 votes
Abdul bought 3 1/4 pounds of peaches for $3.90. Use a unit rate to find how many pounds of peaches he can buy for $6.

1 Answer

6 votes
Abdul would be able to buy 5 pounds of peaches for $6.
Abdul bought 3 1/4 pounds of peaches for $3.90. Use a unit rate to find how many pounds-example-1
User Mruf
by
6.9k points