208k views
5 votes
You have 5 kg of water, and add 5 moles of NaCL to it. what is the molarity of the solution?

User Huwr
by
6.8k points

1 Answer

4 votes
As Molarity is given by,
Molarity = moles / volume ------(1)
Data Given:
mass of water = 5 Kg = 5000 g
moles = 5 moles
Solution:
As we know that volume is related to mass as,
Volume = mass / density
Putting values,
Volume = 5000 g / 1 g/cm³
V = 5000 cm³
Now, Putting value of volume and moles in eq. 1,
M = 5 mol / 5000 cm³
M = 0.0001 mol/cm³
or,
M = 1 mol/dm³
User Daniel Majano
by
7.5k points