233k views
3 votes
A company paid $48 for 2 cases of printer paper. Each case contains 12 packages of paper. Next month the company’s office manager needs to order 180 packages of the same paper. If the price per package does not change, what would be the total cost of next month’s order?

1 Answer

1 vote
48/24 = $2.00 per package
User Bojangles
by
7.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories