226k views
3 votes
Two cars are 750 miles apart and start moving towards each other. One car moves with the average speed of 40 mph and the other is 10 mph faster. When will the cars meet if they started to move at 11:00 a.m.?

User David Z
by
6.5k points

2 Answers

7 votes

Answer:

7:20 p.m.

Explanation:

User Shebuka
by
6.6k points
3 votes
40x + 50x = 750

90x = 750

x = 750 / 90 = 8.333 hours

40 * 8.33 = 333.4
50 * 8.33 = 416.6
8.33 hours = 8 hours and 20 mintutes

they will meet at 7:20 pm
User Maxletou
by
6.5k points