64.1k views
1 vote
Don't know how to answer

Don't know how to answer-example-1
User Arcanyx
by
7.5k points

1 Answer

2 votes
assuming your asking about #64, you have to divide $8.64 by 12 to get the unit price. This comes out to $0.72 which after comparing to the 1-quart container, $0.89. You will find the 12 one- quart container is a better deal because it costs less. To find how much money is saved, solve $0.89 - $0.72. This leaves you with a savings of $0.17 per quart.
ANSWER: $0.17
User DataPsycho
by
8.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories