101k views
0 votes
Trystan accepted a job offer with an annual salary of $33,907, paid on a semimonthly basis. What will be his gross pay on each of his paychecks?

A) $652.06

B) $1304.12

C) $1412.79

D) $2825.58


Yusef earned a 25% tip on a meal that cost $75.77. What was the tip amount?

A) $9.42

B) $18.94

C) $15.68

D) $18.23


Larry earns $11.25/hour selling televisions. He also earns 4.5% commission on his sales. What is his

gross weekly pay for a week in which he worked 35 hours and sold $4000 worth of televisions?

A) $180.00

B) $393.75

C) $573.75

D) $628.45


Brea worked 40 hours one week at a rate of $15.60/h. How much money was deducted from her gross pay for Social Security tax?

A) $9.05

B) $15.60

C) $26.18

D) $38.69


Kerri’s gross pay is $472.05 and her net pay is $296.15. What are her total deductions for the pay period?

A) $175.90

2 Answers

3 votes
Just took the test and got an 80%.

Will not let me go back and see the ones I got wrong BUT. Ill help the best I can.

1. C

2.

3. C (This one I actually completed the work for.)

Cannot remember the rest, sorry.
User Imran Rizvi
by
8.0k points
3 votes

1. The annual salary of Tristan = $33907

So, his monthly salary becomes =
(33907)/(12)= 2825.58

Semimonthly means he is paid twice in a month so his each paycheck will have the amount =
(2825.58)/(2)= 1412.79

Hence, option C is the answer.

2. The cost of the meal = $75.77

Tip percent = 25%

So, amount of the tip is =
(25)/(100)*75.77= 18.94

Hence, option B is the answer.

3. Rate of commission = 0.045

Equation becomes = 11.25t+0.045S (S is sales)

Putting 35 in t we get ,

P(35)=11.25(35)+0.045(4000)

= 393.75+180 = 573.75

Hence, option C is the answer.

4. Total money earned for working 40 hours=
15.60*40=624

The social security tax is 6.2% of the gross pay, it becomes


(6.2)/(100)* 624=38.688 or 38.69

Hence, option D is the answer.

5. Total deductions are 472.05 - 296.15 = $175.90

User NextThursday
by
7.7k points