141k views
5 votes
Four sides of a octagon each measure 12 cm. The perimeter of the octagon is 70 cm. What is the length of each remaining side, if each remaining side has the same length?

User Uours
by
7.3k points

2 Answers

1 vote

Answer:

It would be 5.5 cm

Explanation:


User Ajeh
by
6.3k points
5 votes
an octagon has 8 sides

4 * 12 = 48

70-48 = 22
so the remaining 4 sides need to = 22 cm

22 / 4 = 5.5
each remaining side = 5.5 cm

User Marc Durdin
by
6.5k points