139k views
1 vote
An optical disk drive in your computer can spin a disk up to 10,000 rpm (about 1045 rad / s). if a particular disk is spun at 792.7 rad / s while it is being read, and then is allowed to come to rest over 0.234 seconds, what is the magnitude of the average angular acceleration of the disk?

1 Answer

5 votes
(i) |α| = 235.6rad.s / 0.502s = 469 rad/s²
(ii) tang a = α*r = 469rad/s² * 0.12m / 2*11 = 2.56 m/s²
User Tjysdsg
by
7.4k points