129k views
4 votes
jeff wants to buy a phone card for long distance calls. he can buy a 200-minute card for $10.00 or a 300-minute card for $12.00. which card is the better value

User Zaphoid
by
7.9k points

2 Answers

4 votes
300 Minute card.

It's 20 mins per $1 for the $10 plan. using the same pricing you would only get 240 mins for $12. So 300 for $12 is the better deal.
User Dmitry  Skryabin
by
8.3k points
5 votes
200 min / $10.00 = 20 minutes / dollar

300 min / $12.00 = 25 minutes / dollar

The cost of the 300 minute card is cheaper per minute and a better value.

If you don't expect to use more than 200 minutes then save your money and buy the smaller card.
User Hugo Alonso
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories