menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Claire's bedroom floor is 12 1/2 feet by 15 1/4 feet. She wants to buy new carpeting to cover her bedroom floor. If the total cost of the carpeting is $762.50, what is the …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Claire's bedroom floor is 12 1/2 feet by 15 1/4 feet. She wants to buy new carpeting to cover her bedroom floor. If the total cost of the carpeting is $762.50, what is the …
asked
Dec 2, 2019
215k
views
5
votes
Claire's bedroom floor is 12 1/2 feet by 15 1/4 feet. She wants to buy new carpeting to cover her bedroom floor.
If the total cost of the carpeting is $762.50, what is the unit price of the carpet per square foot?
Mathematics
high-school
Lulutho Mgwali
asked
by
Lulutho Mgwali
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
we know that
12 1/2-------> (12*2+1)/2-----> 25/2 ft
15 1/4--------> (15*4+1)/4----> 61/4 ft
the bedroom floor area is --------> (25/2)*(61/4)----> 1525/8------> 190.625 ft²
If the total cost of the carpeting is $762.50
then
762.5/190.625-------> $4 /ft²
the answer is
the unit price of the carpet per square foot is $4
Shtuper
answered
Dec 6, 2019
by
Shtuper
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 27, 2020
203k
views
Claire's bedroom measures 16 feet by 18 feet if the purple carpet that she wants to buy costs $3.59 per square foot what will it cost to buy a new carpet for her bedroom?
Helloimyourmind
asked
Jan 27, 2020
by
Helloimyourmind
7.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
203k
views
asked
Jun 28, 2021
8.0k
views
Claire’s bedroom measure’s 16 feet by 18 feet. If the purple carpet that she wants to buy costs $3.59 per square foot, what will it cost to buy new carpet for her bedroom?
Soobin
asked
Jun 28, 2021
by
Soobin
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
8.0k
views
asked
Apr 17, 2024
77.3k
views
Yankee Construction agreed to lease payments of $762.79 on construction equipment to be made at the end of each month for six years. Financing is at 15% compounded monthly. How much of the total interest
Ganders
asked
Apr 17, 2024
by
Ganders
8.3k
points
Business
college
1
answer
4
votes
77.3k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org