215k views
5 votes
Claire's bedroom floor is 12 1/2 feet by 15 1/4 feet. She wants to buy new carpeting to cover her bedroom floor.

If the total cost of the carpeting is $762.50, what is the unit price of the carpet per square foot?

1 Answer

2 votes
we know that

12 1/2-------> (12*2+1)/2-----> 25/2 ft
15 1/4--------> (15*4+1)/4----> 61/4 ft

the bedroom floor area is --------> (25/2)*(61/4)----> 1525/8------> 190.625 ft²

If the total cost of the carpeting is $762.50
then
762.5/190.625-------> $4 /ft²

the answer is
the unit price of the carpet per square foot is $4
User Shtuper
by
8.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.