171k views
0 votes
(A journey by bus takes 45 minutes at 60 km per hour. How fast must a car go to do the same

journey in 25 minutes? plzz answerr!!! this is my third time asking this question:(​

1 Answer

10 votes

Answer:

The car must go at 108 km per hour

Explanation:

Let us solve the question

∵ A journey by bus takes 45 minutes at 60 km per hour

∴ The speed of the bus = 60 km per hour

∴ The time of the journey = 45 minutes

→ Change the time from minutes to hours

∵ 1 hour = 60 minutes

∴ 45 minutes = 45 ÷ 60 = 0.75 hour

∴ The time of the journey = 0.75 hour

Distance = Speed × Time

→ Substitute the speed by 60 and the time by 0.75

∵ The distance that the bus traveled = 60 × 0.75

The distance that the bus traveled = 45 km

∵ A car goes to do the same journey in 25 minutes

∴ The distance that the car travels = 45 km

∴ The time that the car takes = 25 minutes

→ Divide it by 60 to change it to hours

∵ 25 minutes = 25 ÷ 60 =
(5)/(12) hour

∴ The time that the car takes =
(5)/(12) hour

→ Use the rule of the distance above to find the speed of the car

45 = the car's speed ×
(5)/(12)

→ Divide both sides by
(5)/(12)

∴ 108 = the car's speed

∴ The car's speed = 108 km per hour

The car must go at 108 km per hour

User Alois Heimer
by
7.3k points